motopisiklet
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

R 1100 GS ön fren balata değişimi

2 posters

R 1100 GS ön fren balata değişimi Empty R 1100 GS ön fren balata değişimi

Mesaj  volkert C.tesi Eyl. 06, 2008 8:15 am

Ön fren balatası konum itibarı ile kolay çalışılan bir noktada olduğu için işlemde çok kısa sürüyor ve çok basit.Yarım saatinizi ayırmanız yeterli.Başka bir problem olmadığını varsayıyorum.
Yapılan işlem:

1-Kaliperi sabitleyen 2 adet alyan civata sökülüyor.

2-Balataları tutan sıkı geçme milin pimi çıkartılıyor.Elle dahi çıkıyor.

3-Balataları tutan mil çıkartılıyor.

R 1100 GS ön fren balata değişimi Samsung065-1

R 1100 GS ön fren balata değişimi Samsung066

Eski balataları çıkarıldıktan sonra bir diş fırçası ile kaliper pistonları ve çevresindeki eski balatadan kalma tozları temizliyorum.Bu işlemin açık havada yapılması yada bir maske takılması, çıkan tozların solunmaması açısından faydalı olacaktır.Aslında bu noktayı temizlemek için basınçlı hava çok daha faydalı olur.İleride alınacaklar listesine hesaplı bir kompresörü de ekliyorum.Çıkan balatalardan sağ iç taraftaki tamamen bitmiş.İlk yola çıkışımda birkaç frenlemeden sonra diskten yemeye başlardım herhalde.Tam zamanında değişmiş oldu.

R 1100 GS ön fren balata değişimi Gs086

Karşı tarafı.

R 1100 GS ön fren balata değişimi Gs087

R 1100 GS ön fren balata değişimi Gs090

Son resimde azçok görüldüğü üzere çıkan balata da ferodo olduğu için frenlemede bir değişiklik hissedeceğimi zannetmiyorum.Yinede belki modeli farklıdır.Bir fark görürsem bilahare yazarım.

Bilahare yazarım demiştim.Çok bariz bir fark hissedemedim frenlemede bir eksiklik, sertlik yok.Balatalardan memnunum.
volkert
volkert

R 1100 GS ön fren balata değişimi Empty Geri: R 1100 GS ön fren balata değişimi

Mesaj  volkert Çarş. Eyl. 10, 2008 8:53 pm

Yukarıda anlattığım balata değişiminden sonra ön fren diskinden fren esnasında viyak viyak öten bir ses gelmeye başladı.Balataların yeniliğine yorup dikkate almadım.Ama ses azalmadı.Bir de kırmızı ışıkta duracağım zaman son anda motor tuhaf bir şekilde beklemediğim bir yöne doğru dengesini kaybediyor, düzgün bir duruş yapamıyordum.Bunu da hep başka şeylere yordum.Kendi dikkatsizliğim, yoldaki eğim vs...

Sonradan fren disklerini öylesine kontrol ederken sol taraftaki diskinin yerinden oynadığını fark ettim!
Diski sıkan alyan civatalarda sıkma payı yoktu.Ne kadar incelediysem de bu olayın sebebini anlayamadım.Her alyan civata için uygun boyda çelik kalın pul alıp civataları yeniden sıktım.Diskteki oynama kesildi.Şu an bir şikayetim yok.Ses ve duruştaki dengesizlik de ortadan kayboldu.

Ayrı resim çekme fırsatım olmadı.Bahsettiğim civatalar şunlar:

R 1100 GS ön fren balata değişimi Njant
volkert
volkert

R 1100 GS ön fren balata değişimi Empty Geri: R 1100 GS ön fren balata değişimi

Mesaj  Basri Çarş. Eyl. 10, 2008 9:01 pm

Tamam işte, aynı cıvatalardan bahsediyoruz, tek farkı benimki sağ taraf, ama ben düz pul takma taraftarı degilim altından orijinal, cok ince çanak pullar çıktı, o çanak pullar bir elastikiyet, esneklik veriyor diske.
Basri
Basri

- Similar topics