motopisiklet
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

"Diz usutmesi"?

3 posters

"Diz usutmesi"? Empty "Diz usutmesi"?

Mesaj  duroturk C.tesi Mart 21, 2009 11:56 am

Dun aksam, biraz erken cikilmis is sonrasi, (malum piyasalar kirik, moraller bozuk), hem moralleri duzeltmek hem de yatan motoru isitmak icin dustum yollara...
Saat 16:40 gibi motora bindim ve Erciyesin eteklerindeki baglar, bahceler arasindaki guzel asfaltlarda salsaya basladim. Sonra hizimi alamadim ve de yaklasmisken Erciyes'e cikip "jandarmadaki arkadaslarimla bir cay icip doneyim" dedi.

Hava soguk! Dag, daha da soguk! Aksam vakti, asfaltta yer yer buzlanmalar...

2215 mdeki jandarma karakoluna ulastim 17:20 gibi ama bascavus arkadasim yoktu ve beklemeden geri donmeye karar verdim.

Neyse.... Lafi biraz uzattim ama...

Ince eldivenlerimle cok normal olarak usuyen parmak uclarim disinda, dizlerimden baska hicbir yerim usumedi.

Yani dizlerin neden usudugunu de tartismaya zaten gerek yok. Ama muzdarip oldugum konu bu dizler ve gelecekte buralardan aci cekmek istemiyorum.

Her mevsimde gerekli olduguna inandigim icin soruyorum.

Sizce dizleri soguktan korumak icin bir yontem/aparat var mi?

Daha iyisi yoksa eger, cok gereken durumlarda, "kurye misali" karton koymaktan bile cekinmem valla metalci
Cem Abinin kulaklari cinlasin bu kurye meselesine Smile

(Fark eder mi bilmem ama diz korumali pantolonum yoktu, hic olmadi Sad , belki o sert korumalar ruzgar etkisini biraz dusurur ?)
duroturk
duroturk

"Diz usutmesi"? Empty Geri: "Diz usutmesi"?

Mesaj  Basri C.tesi Mart 21, 2009 12:14 pm

Siddetle motosiklet pantalonu tavsiye ediyorum,
http://www.feyizoglu.com/alisveris/product.php?pID=44076
iki kistir yukaridaki linkteki pantalonu kullaniyorum, feyizoglundan aldim, benim bildigim kadariyla Turkiyede bu fiyata alinabilecek en kaliteli pantalon, saganak yagmurda kusadasi-istanbul gittim, su almadi, icine sadece yun bir pacali don giydigimde 0`in altinda derecelerde bile ne dizlerim ne baska bir yerim usudu.
Basri
Basri

Mesaj  duroturk C.tesi Mart 21, 2009 12:24 pm

Evet abi, seninle telefonda konustugumuz gibi bu hafta Istanbul'a gidiyorum. Ordan bakicam.

Bununla birlikte, altta guzel yalitimli katmanlara ek olarak uzerine de gore-tex kilif giyiyorum ben aslinda. Yani yagmur yas, viz gelip tiris gidiyor.
Ama bu "motosiklet pantolonlarinin" en onemli artisi o plastik korumlar olabilir diye dusunuyorum.
duroturk
duroturk

Mesaj  ilyada C.tesi Mart 21, 2009 8:53 pm

Selamlar Smile

Benim dizler askerden beri sakat olduğu için epey yöntem denedim bu konuda. Kısa kısa düşüncemi yazayım :

Motor pantolonunun bence avantaj ve dezavantajları :

Kışlık kalın birşey sahiden üşütmez. Ama nem oranı yükseldikçe, yolculuk süresi saatleri bulduğunda, ve işin içine yağmur çamur girdikçe işler değişebilir.

Kullanması zordur. Giyip çıkartmak zahmetlidir. Örneğin, bir konsere yada bir davete, sıcak ve kapalı bir alanda uzun bir zaman geçirmeye (motosiklet fuarlarını hatırlayın..) vs. gidersin. Bilet kuyruğunun önünde şekilden şekile girip pantolon çıkartmak zorunda kalırsın. İçine bir de normal pantolon giymek zorunluluğu çoğu zaman vardır. Eğer çıkartmadan kapalı alanlarda uzun saatler geçirirsen bu defa da terlersin ve dışarı çıkınca daha çok üşürsün. Daha ince pantolonlar bu sıkıntıları yaşatmaz belki ama onlar da kışın fayda etmez.

Ve yıkaması, kurutması zahmetlidir.

Üşümek :

Hava sıcaklığı
Nem oranı
Ve süre ile alakalı bir şey aslında.

Hava sıcaklığı 3-4 derecelere düştüğünde ne yaparsan yap üşüyorsun.
Hava sıcaklığı daha yüksek olduğunda ama senin yolun 2 saati bulduğunda da ne yaparsan yap yine üşüyorsun.
"Az yağıyor, birazdan diner" deyip yağmurluğu giymeyince de ..

Bence motosiklet pantolonunun asıl esprisi sıcak tutmaktan çok kazalar !

Sahil yolunda, yarı kimyasal, yarı su ile kayganlaşmış asfalt zeminde 110 km. hızla giderken düştüm. Metrelerce yerde sürüklendim. Bana bir ömür gibi gelen bir süre. Hiç unutmuyorum, yerde kayarken aklımdan onlarca şey geçmişti :

Ortada ve düzgün kayıyoruz , bariyerlere patlamamak için hiç bişey yapmamalı, kendimi stop etmeye kalkmamalı galiba ? İyi böyle be .. Bişey olmuyo .. Kayıyoruz işte .. Oh , eldivenler var, oh pantolon var.. vs..

O pantolon olmasa kıçın yarısını orada bırakırdım herhalde. Sonra da , ordan burdan et ve doku kesip eksik yerleri yamarlardı hastanede...

Bence pantolonun üşümeyle değil, esas korumayla alakası var. Üşümeyi halletmenin başka yolları da var ama sürtünmeye karşı korunmanın yok. Muhakkak almak, yaz kış giymek lazım derim. Ne olacağı hiç belli olmuyor !
...........

Robokop gibi dıştan takılan dizlikler, her ne giymiş olursak olalım, üşümeye karşı acaip faydalı !

..........

Pantolon seçerken :

Kevlar pahalı ama iyi bir şeydir.
Goratex yada muadilleri de öyle ama olmasa da olur çünkü çok ucuz bir yağmurluk ta sorunu çözer. (yağmur diner dinmez üşenmeyip çıkartılırsa. Saatler boyu giyince üst kısım değil ama alt kısım illa terliyor ve daha çok üşünüyor)
Yağmurluk sayesinde zırt pırt kıyafet yıkama ve kıyafetleri eskitme sorunu da kalmaz. (Kıyafetleri kullanmaktan çok yıkamak yıpratıyor. Eğer goratex yada muadili membran var ise , makinada üç yıkamadan sonra en küçük işlevi kalmıyor ve ben bunları elle de yıkayamam valla ...)

...........

Benim kişisel tercihim bundan böyle orta kalınlıkta bir pantolonu yazın astarını çıkartıp, kışın da astarını takıp branda altında kullanmak olacak.

İstanbulda kuryelerin kullandığı, sirkecide 15-20 liraya satılan motor brandaları.
Bir tane aldım ve hem 1100 de , hem ybr de kullandım ben bunu. (Bir arkadaş ödünç alıp üzerine yatana kadar da kullanıyordum, yakında bir tane daha alacağım)

Nasıl faydalı bir icat anlatamam !

Çamur yok !
Rüzgar sıfır !
Üşümek yok !

Üst üste on tane de pantolon giyilse aynı işi yapamaz.

İncesi var, kalını var. Herkes kafasına göre malzeme kullanmış ve modeller, kesimler farklı.
İncesinin iyi yanı, motorun şekline daha kolay uyum sağlıyor ama sürat yükselince etekleri rüzgardan patır patır vuruyor..
Kalını ise rüzgarda hiç sorun çıkartmıyor ama motorun üzerine uymuyorsa kazık gibi kalıyor öylece..

Kalın malzemeden ama motora uyan birşey olmalı derim. Deneyerek almakta fayda var.
............

Yine kuryelerden öğrendiğimiz elcik korumaları da o kadar başarılı ama küçük motorların ölçülerinde yapmışlar bunları. Ben gs in elciklerini sıgdıramamıştım. Ya üzerinde çalışmak lazım, yada birine diktirmek gerek benzer birşeyi. (belki de çıkmıştır yeni modeller , ne zamandır bakmadım ?) En ince eldivenle, en soğuk havada bile eller sıcakık ve kuru ! Öyle güzel ki..

...........

Hocam, sonuç olarak :

Herkes yazlık yada kışlık bir motor pantolonu giymeli ki kaba etler ve baldır bacak yerinde kalsın.

Utanmayı bırakıp üzerine bir de branda çekince var ya .. Mis mis !

Sevgiler...CeM...
ilyada
ilyada

Mesaj  duroturk Ptsi Mart 23, 2009 9:33 am

ilyada demiş ki:
Utanmayı bırakıp üzerine bir de branda çekince var ya .. Mis mis !

Soguga yigitlik olmaz! Smile Gunun sozu Cool
duroturk
duroturk